• Akcie školy

     • Pomáli sme budovať dažďovú záhradu MČ Juh

      15. 10. 2023

      Pred pár dňami sme dostali pozvanie, aby sme prišli pomôcť pri budovaní dažďovej záhrady  v Spoločensko-relaxačnom centre Juh na ulici Milosrdenstva v Košiciach. Naši piataci sa nedali zahanbiť a s veľkou chuťou sa pustili do práce. Okrem dobrého pocitu z vykonanej práce sme sa dozvedeli, aké dôležité je udržať dažďovú vodu v krajine, nech nám neodteká kanalizáciou do riek a neskôr mora, kde sa z nej stane slaná voda. Výstavba dažďovej záhrady je jednoduchý spôsob, ako pomôcť zmierniť dopad otepľovania, klimatických zmien, ušetriť peňaženku za platenie vodného a stočného a zároveň si tým skrášlime naše okolie.

     • Mesiac úcty k starším v 1.B

      13. 10. 2023

      Naši prváčikovia majú za sebou už viac ako jeden mesiac školských radostí a starostí. Október patrí starým rodičom. Nezabudli sme, že mu patrí krásne pomenovanie – mesiac úcty k starším. S veľkou láskou sme pre nich pripravili srdiečka z korálok na drevenom podstavci. Výroba milého darčeka deti veľmi bavila a už sa nevedeli dočkať, kedy ich darujú svojej babičke a deduškovi.

     • Minimaratón v ŠKD 2.A

      13. 10. 2023

      Každoročne v týždni po prvej októbrovej nedeli, kedy sa koná Košický maratón, realizujeme aj v našom ŠKD minimaratónsky beh. Počasie nám prialo a tak po teoretickej prípave a "bitke" medzi Peržanmi a Grékmi sme vybehli na školský dvor, kde nás už čakala vyznačená trať okolo školskej záhrady. Po rozcvičke a skúšobnom behu deti bežali už v skupinách. Radosť z behu mali všetci a nechýbala ani odmena. Najlepšími spomedzi všetkých ŠKD minimaratóncov sú v kategórii dievčatá: 1. KAPTUROVÁ Ninka 2. SOLEJOVÁ Zuzka 3. UDODIKOVÁ Nelka a v kategórii chlapci: 1. VERES Jakub 2. JANOČKO Daniel 3. BOROVSKÝ Lukáš.  Blahoželáme!

    • Svetový deň duševného zdravia
     • Svetový deň duševného zdravia

      12. 10. 2023

      Naše duševné zdravie a pohoda by nemali byť odsúvané na okraj, pretože duševné zdravie predstavuje dôležitú zložku nášho zdravia. Zaslúži si preto, aby sme si jeho dôležitosť pripomenuli rôznymi aktivitami aspoň 10.10., ktorý je vyhlásený za Svetový deň duševného zdravia.  Nezaostávame a tiež sme si tento deň pripomenuli. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o duševnom zdraví a o tom, ako si ho udržiavať.  Žiaci 4., 5. a 6. ročníka si tento deň pripomenuli s pani psychologičkou Michaelou Muchovou nielen rozhovorom o dôležitosti duševného zdravia a starostlivosti oň, ale aj rôznymi aktivitami, ktoré prebiehali formou súťaže. Vďaka tajničke zistili čo-to o starostlivosti o duševné zdravie, dozvedeli sa o mýtoch a faktoch v práci psychológa  a sami sa zamysleli nad tým, čo pekné urobili v priebehu minulého týždňa pre seba a svojich blízkych a smajlíkmi vyjadrovali, ako sa v ten deň cítili.

      Podporovať duševné zdravie vďaka nám pomôže odhaliť problémy a predísť im a chrániť tak naše deti a mládež.

     • Folklórny tematický deň

      27. 9. 2023

      Teplé septembrové dni sa v škole nenesú iba učením, ale aj zábavou. Prvý tematický deň v tomto školskom roku sa niesoch v duchu folklóru. Škola sa zaplavila žiakmi a učiteľmi v krojoch či jeho častiach, alebo v oblečení a doplnkoch s folklórnym vzorom. Sme radi, že aj takto môžeme preukázať hrdosť na našu kultúru a tradície. 

    • Biela pastelka 2023
     • Biela pastelka 2023

      21. 9. 2023

      Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím.

      Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

      Organizátorom  verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

      Jeho členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Má takmer 3 000 členov.

      Poslaním združenia je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje klientom bezplatne vo všetkých krajoch Slovenska.

      Ako prispieť?

      •  Príspevkom v hodnote 1 do prenosnej pokladničky vo štvrtok 21. a v piatok 22. septembra 2023 vo vestibule našej školy od 7 30 do8 00 hod
      • Zaslaním SMS na skrátené číslo 820 s ľubovoľným textom v hodnote 2 € v sieti všetkých operátorov.
      • dobrovoľným príspevkom do prenosnej pokladničky v piatok 22. septembra 2023 v uliciach
      • na skrátené číslo 820 s ľubovoľným textom v hodnote 2 € v sieti všetkých operátorov.

      Za akúkoľvek podporu vám ďakujeme.

    • Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024
     • Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024

      4. 9. 2023

      Za zvukov štátnej a školskej hymny sme spoločne spolu so vzácnou návštevou otvorili na školskom dvore nový školský rok 2023/2024.  Školský dvor zaplnili okrem učiteľov a žiakov školy aj prváčikovia plní očakávania a túžbe po objavovaní tajov písania, čítania a počítania.  Prišiel sa na nich pozrieť osobne aj pán primátor mesta Košíc Jaroslav Polaček a vedúca odboru školstva MMK Beáta Lopušniaková, tiež poslanec MČ Juh Juraj Tobák a predsedníčka rady školy Lenka Ondíková.

      Počasie nám prialo a veríme, že všetky dni v tomto školskom roku budú takéto krásne ako ten dnešný. 

    • Slávnostné ukončenie školského roka
     • Slávnostné ukončenie školského roka

      3. 7. 2023

      30. jún sa žiakom, rodičom aj učiteľom spája s ukončením školského roka.  Aj keď je to bežný deň, predsa je len trošku slávnostný.  Všetci krásne oblečení očakávame odovzdanie vysvedčení, ktoré znamená začiatok letných prázdnin. 

      Za svoje snaženie nie sú ocenení iba jednotlivci, ale aj triedy. Aj tohto roku triedy zbierali body do súťaže Supertrieda. Na 1. stupni sa supertriedou stala trieda III.A s pani učiteľkou Gabikou Rudikovou a na 2. stupni víťazstvo obhájila VII.A s pani učiteľkou Endži Štefanikovou. Víťazom blahoželáme a veríme, že po letných prázdninách sa s vervou pustíme do zbierania ďalších bodov. 

      Krásne prázdniny! Dovidenia v septembri.

    • Rozlúčka deviatakov so školou
     • Rozlúčka deviatakov so školou

      3. 7. 2023

      "Tam sú naše korene, kde našli sme vedomosti, zručnosti a pochopenie.

      Kde učitelia láskaví a večne mladí, učili nás pokore i prekonať pády.

      Tam sú naše korene, 

      kde neha triednej  a riaditeľova múdrosť všetko zlé zaženie.

      Tam je veľký kus pravdy,

      že Gemerskú si budeme pamätať navždy."

      ...takto znela posledná strofa piesne, ktorú si deviataci zložili a zaspievali učiteľom na rozlúčke so základnou školou.  Okrem tejto piesne, predviedli, čo sa v nich ukrýva, svoje nadanie a talent. Keďže ich deväť rokov rôznymi otázkami trápili učitelia, aj oni si pripravili pre učiteľov kvízy, kde sa ukázalo, ako dobre ich učitelia poznajú.

      Ďalší september už neprekročia brány našej školy, nebudú stáť na školskom dvore a tešiť sa na nový školský rok. Ich kroky povedú na stredné školy, ale verím, že na svoju základku nezabudnú. Tak nech sa vám darí.

     • 8.B vo Vysokých Tatrách

      2. 7. 2023

      Posledné dni školského roka patria nielen čisteniu tried a odovzdávaniu učebníc, ale aj zážitkom. Žiaci 8.B si  po zážitky zašli do Vysokých Tatier.   Výlet neskazilo ani premenlivé počasie a ôsmaci si mohli pozrieť krásy našich veľhôr, turistikou posilniť telo a vyčistiť myseľ. 

     • Guľôčka v jamôčke

      2. 7. 2023

      Guľôčka v jamôčke…Prastará hra nás všetkých, hra našich mám a ockov, babiek a dedkov…Hra z čias, keď neexistovali mobily, tablety, playstationy, videohry, počítače…Keď sme šantili vonku, hrali sa s loptou, skákali gumu, či kriedou škôlku, zbierali guľky do vrecúšok plátených…hlinky, či vzácne sklenkyBoli sme frajeri! Taaak buďme aj teraz a vráťme aspoň na okamih staré časy!  Práve preto sme si dnes s p. vych. Ewkou, takto po “starom” zasúťažili a perfektné, také iné, popoludnie zažili…Nech žijú guľky! Jupiiií!

     • Netradičná rozlúčka so školským rokom

      30. 6. 2023

      7.A trieda sa už tradične lúči so školským rokom celkom netradične – skákaním v Jump Arene v Košiciach. V tomto roku sa k nim pridali aj žiaci 6.B triedy a spoločne pohybom oslávili koniec školského roka. Vyskákali zo seba všetok adrenalín koncoročných testov a skúšania a môžu tak spokojne prejsť so svojím vysvedčením poslednýkrát cez bránu školy ako siedmaci.

     • Víťazi zberu papiera

      30. 6. 2023

      V mesiaci máj sme sa už tradične zapojili do zberu staréh papiera. Spoločnými silami sa nám podarilo vyzbierať 7 471 kg pappiera. Najusilovnejší boli žiaci IV.B triedy (2278 kg(, ktorí si pochutnali na sladkej odmene.  Na druhom mieste sa umiestnila trieda III.A (865 kg) a 713 kg papiera stačilo žiakom VII.A, aby získali 3. miesto. Odmenu si zaslúžili aj najlepší papierozberači za každú triedu. 

     • Šiestaci a siedmaci za krásami Spišskej Novej Vsi

      29. 6. 2023

      Ani mraky a dážď nezastavili a nereprekazili 6.A a 7.B pred nastúpením do vlaku a vydaním sa  za zážitkami do Spišskej Novej Vsi.  Aj keď sme vďaka takmer hodinovému meškaniu vlaku nestihli všetko, čo sme mali v pláne, ale stihli sme výstup do najvyššej kostolnej veže na Slovensku a navštívili sme aj Laborartorium, okúsili sme hada na vlastnej koži aj chameleóna, pošantili a nasmiali sa. Myslíme, že budeme mať na čo spomínať. 

    • Náš druhý rok v programe GLOBE
     • Náš druhý rok v programe GLOBE

      29. 6. 2023

      Druhý rok v programe GLOBE sme sa zamerali na ďalšie bádateľské aktivity.  Naučili sme sa merať výšku našich stromov v školskej záhrade. Rôznymi pomôckami ako klinometer, sonda na meranie množstva CO2, či pomocou mobilných aplikácií Globe Observer, drevárske kalkulačky sme sa dozvedeli zaujímavé poznatky o stromoch, ktoré nám významne pomáhajú v boji proti klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu.

      22. júna sme naše pozorovania prezentovali na online žiackej konferencii slovenských Globákov, kde sme sa inšpirovali aj prácou ostatných školákov zapojených do projektu.