• História školy

• Škola mala 10 tried pre ročníky 1.– 5. Budova bola dvojposchodová, na svoju dobu moderná, so širokými chodbami a veľkými svetlými triedami. Počas druhej svetovej vojny sa v škole vyučovalo v maďarskom jazyku.

Rozvoj južnej časti Košíc si vyžiadal výstavbu novej školy, v ktorej sa prvýkrát začalo vyučovať v školskom roku 1932/33. Jej oficiálny názov bol Štátna ľudová škola na Barčianskej triede a bola to prvá štátna škola postavená v Košiciach po roku 1918.

V šk. roku 1953/54 sa v rámci zmeny školského systému škola zmenila na osemročnú strednú školu. Popri zmene obsahovej náplne sa rozšíril počet tried na 15. V rokoch 1959 až 1960 bola urobená prístavba, a tak sa žiakom poskytli lepšie podmienky pre vzdelávanie. V mimoškolskej činnosti sa zdôrazňovala telesná výchova príprava žiakov na rôzne súťaže, kultúrne podujatia. V tomto období boli novovybudované ihriská, klzisko a postavila sa telocvičňa. Pýchou školy bola v tom čase školská záhrada, ktorá budila obdiv celého mesta rozmanitosťou rastlinstva a úpravou.

Počas prestavby školstva začatej v roku 1976 sa škola zmenila z 9 na 8 ročnú základnú školu. V rámci starostlivosti o školu boli v týchto rokoch vyasfaltované ihriská a areál školy bol oplotený. Žiaci sa zapájali do nácviku spartakiád, každoročne sa usporadúvali recitačné súťaže a športové turnaje. V obvodných a mestských kolách získavali žiaci popredné miesta.

Dňom 1.9.1978 sa riaditeľkou školy stáva pani Cecília Štegenová – Kováčová. Hneď od začiatku školského roka sa začalo s generálnou opravou budovy školy. V prvej etape sa uskutočnila oprava vodoinštalácie, elektrického vedenia a bola urobená nová strecha. Pre zlepšenie pracovného prostredia bol vymenený nábytok v triedach i v kabinetoch a zriadili sa dve moderné odborné učebne fyziky a chémie. V ďalšej etape boli vymenené okná a urobila sa vonkajšia úprava školy. Pozornosť v tých rokoch sa venovala oslavám historických udalostí, žiaci sa zúčastňovali celoštátnej spartakiády v Prahe, boli úspešní riešitelia matematických, fyzikálnych a chemických olympiád, získavali dobré umiestnenia v obvodných a okresných kolách recitačných, speváckych a športových súťaží.

V roku 1990 bol v demokratických voľbách za riaditeľa školy zvolený pán Vladimír Šamaj, ktorý bol riaditeľom do roku 2017.  Jeho miesto zaujal dlhoročný zamestnanec tejto školy Mgr. Štefan Koľ.

• Najvýznamnejšie udalosti školy

• 1991
            • - vznik prvej triedy pre zrakovo postihnutých žiakov
              - založenie školského časopisu

• 1993
            • - vytvorenie tried s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov
              - zapojenie sa do projektu Zdravá škola

• 1995
            • - vznik muzikálového súboru Gemko

• 1997
            • - rekonštrukcia kúrenia

• - prechod školy na právnu subjektivitu

• 2000
            • - vytvorenie krúžkov Amavet
              - zriaďovanie počítačovej učebne

• 2001
            • - začiatok spolupráce s družobnou školou v Kolíne nad Rýnom

• 2002
            • - zapojenie sa do projektu Infovek

• - zapojenie sa do projektu Matra

• - budovanie prírodnej učebne v školskej záhrade
              - rekoštrukcia interiéru školy

• 2005
            • - práca v holandsko-slovenskom projekte Matra zameranom na skvalitňovanie integrácie zrakovo postihnutých žiakov v bežných školách

• - získanie grantu na spracovanie projektov na rekonštrukciu školy
              - projekt Digitálni štúrovci zameraný na zvládnutie informačno-komunikatívnych technológií zrakovo postihnutými žiakmi a ich rodičmi
            • - oslavy 75. výročia založenia školy
              - získanie grantových prostriedkov na zveľadenie školskej záhrady
            • - rekonštrukcia telocvične
              - zriadenie cvičnej kuchynky pre žiakov a získanie modernej kuchynskej linky od firmy KIKA
              - zriadenie rehabilitačnej a terapeutickej miestnosti z projektu Hodina deťom
              - získanie finančných prostriedkov od nadácie SOCIA na zlepšenie podmienok integrácie zdravotne postihnutých žiakov
            • - výmena okien na celej budove školy

- úspešné spracovanie projektu zameraného na nákup učebných pomôcok a inovačné formy vyučovania (vo výške cca 165 tis. EUR)

- zriadenie 2. počítačovej triedy

- oprava oplotenia školy

• - realizácia projektu "Košické moderné školy"

- zapojenosť do projektu "Modernizácia výchovno-vzdelávacieho procesu"

- účasť na projekte CITY RUN

- rekonštrukcia učebne hudobnej výchovy zo sponzorských prostriedkov

• - realizácia projektu "Košické moderné školy"

- 20. výročie integrácie zrakovo postihnutých žiakov

• - oslavy 80. výročia založenia školy
              - realizácia projektu Sára je náš pomocník

• 2013
            • - inštalácia vzduchotechniky a rekonštrukcia elektroinštalácie  v školskej jedálni

- účasť na projekte Stop bariéram 2013 - projekt pre integrovaných žiakov

• 2014
            • - Educate Slovakia - edukačný program so študentami z Taiwanu, Ukrajiny, Číny a Turecka

- havária strechy - oprava strechy, vymaľovane vytopených priestorov, orez stromov, oprava oplotenia školy

- vybudovanie multifunkčného ihriska na florbal, hádzanú, volejbal a tenis

- rekonštrukcia a vybavenie 1 triedy interaktívnou tabuľou, dataprojektorom a tabletmi

• 2014
            • - otvorenie multifunkčného ihriska

•  - rekonštrukcia šatní

• - 85. výročie školy

• 2018
            • V decembri 2018 sme začali skrášľovať aj vstupné priestory školy. Vynové priestory dýchajú vzdušnosťou a sviežosťou a vytvárajú dojem dobrej nálady.