• Akcie školy

     • Deviataci na výlete

      28. 6. 2023

      Sigord ďakujeme!! To v sobotu povedali naši deviataci, ktorí strávili tri dni v tomto rekreačnom stredisku. Vyskúšali si pobyt v šesťmiestnych chatkách, očarila ich krása Sigordského kolečka, osviežili sa v prírodnom kúpalisku Opalex, niektorí v sebe objavili skrytý talent moderovania, vychutnali si polnočnú opekačku, zažili čaro nočnej hry, dostali nečakanú, ale za to vrúcnu návštevu a predovšetkým, utužili silné deviatacké vzťahy.

     • Piataci na výlete v Markušovciach

      28. 6. 2023

      Jeden krásny slnečný piatok sme sa piataci, všetci spolu, vybrali na školský výlet do Markušoviec. Už samotná cesta vlakom bola pre mnohých zážitok. Zo stanice sme sa presunuli ku kaštieľu a letohrádku Dardanely, kde sme si pozreli expozície a oboznámili sa so životom ľudí v minulosti, ale aj historickými maľbami, či dobovými hudobnými nástrojmi. Po prehliadke sme si ešte užili hry v záhradnom parku a cestu domov plnú smiechu a hier. Bol to super zážitok a tešíme sa opäť :)​​​​​​

    • Celoslovenská súťaž Fullova ruža 2023
     • Celoslovenská súťaž Fullova ruža 2023

      22. 6. 2023

      V týchto dňoch sme sa konečne dozvedeli kompletné vyhodnotenie súťaže Fullova ruža 2023 a keďže naši žiaci v kategórii digitálna kresba boli úspešní, musíme vás o tom informovať. 

      Naša žiačka Nina Kaľavská z 8.B triedy získala Striebornú ružu – 2. miesto a čestné uznanie získal Lukáš Jakubkovič z 8.A triedy.

      Naši žiaci sa zapojili do celoslovenskej súťaže s názvom Fullova ruža, ktorú každoročne organizuje ZŠ Ľudovíta Fullu, Maurerova 21 v Košiciach. Ide o výtvarnú súťaž a súťaž v počítačovej grafike, ktorej tohtoročnná téma bola “Vitajte u nás!” a žiaci prostredníctvom svojich výtvarných diel a digitálnych kresieb mali stvárniť zaujímavé miesto v našom meste a regióne. V tomto 18. ročníku súťaže získali spomedzi zaslaných prác 134 prác vo svojej kategórii víťaznú Zlatú ružu -  1. miesto Emma Juhászová zo 6.B triedy a Striebornú ružu - 2. miesto Nella Ševerová z 8.B. Srdečne obom gratulujeme a všetkým zapojeným žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

    • Noc v škole (...s Andersenom)
     • Noc v škole (...s Andersenom)

      21. 6. 2023

      Posledné júnové dni vyučovania sme si spríjemnili akciou, na ktorú sa teší veľa žiakov - Noc v škole (...s Andersenom).  Noci v škole sa zúčastnilo 135 žiakov 2. stupňa a zažili večer a noc plnú zábavy. Celá noc sa niesla v duchu literárneho diela Cesta okolo sveta za 80 dní. Učitelia si pre deti pripravili rôzne aktivity spojené s touto témou.  Či už cestovali s cestovanimi, keď z cestovín museli poskladať vetu, alebo si vyskúšali cestu za 80 dní okolo sveta a prišli na to, kedy vlastne cestovatelia docestovali, vyskúšali si čarovné slovíčka v cudzích jazykoch, pretancovali sa celým svetom, spoznali prírodné naj... vo svete a netradičné svetové športy v telocvični, cestovali okolo sveta pomocou pamiatok a očami ochutnali svetové chute. Deti sa nenudili, zabavili a možno aj naučili niečo nové.  Vyvrcholením večera bola očakávaná a obľúbená vankúšová vojna. 

      Že sme si to užívali, pozrite sa sami. 

     • Poznáme English star našej školy

      20. 6. 2023

      Koniec školského roka sa nenesie len v duchu skúšania a písomiek, ale aj  súťaží.  V našej škole už opäť ako každý rok konala súťaž v anglickom jazyku English Star, kde si 24 žiakov zmeralo sily a predovšetkým vedomosti z anglického jazyka so žiakmi z celého Slovenska. Všetci naši žiaci dosiahli krásne výsledky, ale obzvlášť sme hrdí na Lilku Pacanovskú zo 4.B, Emku Rindošovú z 3.A a Paťku Onofrejovú z 9.B, ktoré dosiahli krásnych 100%. Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa nabudúce.

     • Týždeň bez spolužiakov

      19. 6. 2023

      V druhý júnový týždeň chodba na 1.poschodí v našej škole osirela. Prečo? Deti 1. stupňa našej školy totiž odišli do školy v prírode, užiť si spoločné chvíle so spolužiakmi, nabrať nové sily, naučiť sa byť samostatnejšími a získať nové poznatky o prírode . A pre tie deti, ktoré tu ostali pripravili p. vychovávateľky Anka, Ivanka a Gabika týždeň rôznych podujatí zábavného, športového, poučného či relaxačného zamerania. V pondelok ich čakala športová olympiáda, v utorok deti navštívili výstavu odevov v UĽUV-e, v stredu piknik v Kulturparku, vo štvrtok navštívili výstavu Trblietavé poklady vo Východoslovenskom múzeu a v piatok tvorivé dielne. Okrem toho zažili skvelé divadelné predstavenie O vode, tak trochu inak spojené s pokusmi, súťaže: Cyklista na ceste, Terč a šípky, Lego show, Prejdi močiarom. Nechýbal smiech, radosť ,dobrá nálada a sladká odmena na záver týždňa.

    • Druháci a tretiaci sa hlásia zo školy v prírode
     • Druháci a tretiaci sa hlásia zo školy v prírode

      19. 6. 2023

      Tak sa konečne hlási aj Tatranská Štrba a hotel Rysy, do ktorého sa v pondelok s veľkou radosťou a nadšením nasťahovali naši druháci a tretiaci so svojimi pani učiteľkami Miškou, Gabikou, Katkou, Ewičkou a pani zdravotníčkou Martuškou. Prežili slniečkový týždeň plný zážitkov, športových aktivít, výletov, zábavných popoludní, skvelých párty, dobrého jedla a hlavne plný oddychu v nádhernej tatranskej prírode. V prvý deň spoznávali krásne okolie Tatranskej Štrby a užili si úvodný večierok plný skvelej muziky a súťaží. Na druhý deň sa vybrali “zubačkou” na Štrbské pleso, kde si vychutnali nádhernú prírodnú panorámu a veľa toho videli, dozvedeli sa a užili si aj “veľké” vzrušujúce nákupy suvenírov a iných pamiatkových drobností pre seba a rodičov. Deň zakončili futbalovým turnajom a večernou zábavnou show plnou crazy outfitov, s vyhlásením troch najlepších z každej triedy. V stredu dopoludnia im pani učiteľky pripravili veľkú tatranskú olympiádu a popoludní turnaj vo vybíjanej. Stihli si aj ako ozajstní malí módni návrhári navrhnúť a vytvoriť vlastné tematické tričká. Večer ich čakala Noc s Andersenom, ktorú si patrične so svetielkami a baterkami na čelách užili. Dnešný deň si vyplnili voľnočasovými aktivitami na neďalekom multifunkčnom ihrisku, poobede si pripravili súťaž Tatranské švihadielko a Tatranský hula hop a večer ich čaká ešte karaoke show, mega rozlúčková párty a vyhodnotenie celej školy v prírode s diplomami a krásnymi cenami, s ktorými nám pomohli aj naši zlatí rodičia, ktorým ešte raz touto cestou ďakujeme. A zajtra ich už čaká len veľké balenie, posledné raňajky, zástavka v Levoči a šťastný návrat domov. Tak snáď o rok dovidenia na novom krásnom mieste s novými zážitkami.

    • Pozdrav od prvákov zo školy v prírode
     • Pozdrav od prvákov zo školy v prírode

      14. 6. 2023

      Pozdrav zo ŠvP nám posielajú prváci, ktorí sa tento rok vybrali do školy v prírode do krásneho Vernára. Po príchode a vybaľovaní sme sa vybrali na objavovanie krásneho okolia, kde deti vytvorili prírodné umelecké diela. Po chutnej večeri sme si zmerali sily v súťažiach. V utorkové ráno sme šli na výlet do Popradu. Prešli sme námestie a nezabudli sme ani na malé nákupy v obchodnom centre. Po  oddychu sme sa zabávali na čerstvom vzduchu pri pohybových hrách. Večer sme mali mini diskotéku, na ktorej sme sa naučili spoločné tance a zasúťažili si. Po ďalších výdatných raňajkách sme sa vydali na cestu k partizánskemu bunkru. Dozvedeli sme sa pri ňom niečo o partizánoch a dokonca sme aj nazreli dnu. Večer nás čaká talentová show, na ktorej predvedieme naše najrôznejšie talenty. Tešíme sa ešte na turistiku a na poznávanie rastlín pomocou aplikácie PlantNet. Naučíme sa určovať aj stromy okolo nás pomocou kartičiek. Čakajú nás aj športové súťaže, diskotéka, vyhodnotenie a záverečné balenie, vyhodnotenie a veľká diskotéka. Cestou domov sa zastavíme aj v ZOO v Spišskej Novej Vsi pozrieť a nakŕmiť zvieratká.   Vaše Slniečka a žabky.

     • Minikaraoke show v ŠKD

      11. 6. 2023

      Pani vychovávateľky Ewička a Gabika si pre deti v ŠKD vymysleli Minikaraoke show.  Poobedie sa nieslo v duchu spevu, tanca, dobrej nálady a zábavy.  Deti súťažili v dvoch kategóriách. V prvej kategórii spievali deti 1. a 2. ročníka a v druhej tretiaci a štvrtáci.  Všetci sa snažili a predviedli svoje spevácke umenie. V prvej kategórii zvíťazil Bruno Béreš z 1.B, 2. miesto si vyspievali Ninka Kapturová a Nelka Udodiková z 1.A a na 3. mieste skončila dvojica dievčat z 2.A - Anna Mária Gregová a Karinka Ječová. V druhej kategórii si víťazstvo odniesli dievčatá Martinka Kiss a Alžbetka Trojčáková, obe zo 4.B, 2. miesto obsadili dievčatá z 3.B - Pavlínka Kucová a Sophia Sopková a 3. miesto patrilo speváčkam zo 4.A - Adelka Lessayová a Nataška Udodiková. Všetkým ďakujeme za účasť a odvahu, skvelému obecenstvu za podporu a tešíme sa na ďalšiu Minikaraoke show. 

     • Prváci na dopravnom ihrisku

      11. 6. 2023

      Krásny 6. jún prežili naši prváci z 1.A aj 1.B na dopravnom ihrisku na Alejovej ulici v Košiciach.  Aj keď počasie nebolo úplne ideálne, predsa si deti vyskúšali bicyklovať sa pod "prísnym" dozorom pána policajta. Deti boli povinné dodržiavať dopravné predpisy a na cestu s bicyklom nemohli ísť bez prilby. Kto urobil  priestupok mal trestné body, musel z cesty ísť preč a dostal aj  poučenie. Každá trieda si prešla okrem praktickej časti aj teóriou, kde boli deti riadne poučené, čo všetko bicyklu nesmie chýbať, kedy dávať prednosť, po ktorej strane sa jazdí a tiež spoznávali, čo znamenajú jednotlivé dopravné značky. Deti za  dobrý výkon dostali preukaz cyklistu. Po náročnom,  ale aj "zábavnom" dni plní zážitkov sa prváci  vrátili naspäť do školy obohatení o nové vedomosti a už teraz sa tešia na stretnutie o rok.

     • Pôvodný žiacky muzikál Taký (ne)obyčajný príbeh

      5. 6. 2023

      Prvé júnové dni patrili muzikálovému príbehu Taký (neobyčajný) príbeh. Spod pera scenáristky a režisérky Angely Štefánikovej, hudobnej taktovky spod rúk Ľudmily Lenárd Pavlulikovej a tanečnej choreografie spod krokov Viki Kiktavej Štefánikovej sa opäť zrodil muzikál, ktorý čerpal námet zo súčasného sveta deti a tínedžerov plný konfrontácie s problémom "inakosť".  Zaradiť sa nie je jednoduché, rovnako ako aj správať sa podľa šablóny a byť "in".  Tento príbeh bol vďaka svojej téme blízky všetkým.  Žiaci, rodičia i učitelia si mohli predstavenie pozrieť v premiére dopoludnia i popoludní s veľkým úspechom. 

      Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.

     • Botanikiáda 2023 - regionálne kolo

      5. 6. 2023

      Koncom mája prebehlo v Botanickej záhrade regionálne kolo súťaže Botanikiáda 2023. Všetci naši piataci sa v apríli zúčastnili online školského kola a dvaja najúspešnejší - Olívia Filepová a Zdenka Bernátová z 5.A  nás reprezentovali v regionálnom kole. Dievčatá  (spolu s našimi ich bolo viac ako 60 zo škôl Košického a Prešovského kraja) prežili krásny deň v Botanickej záhrade, kde v skupinách pod vedením vysokoškolských študentov na prechádzke dendrologickým chodníkom poznávali vzácne aj bežné stromy a plnili rôzne zaujímavé aktivity. Po krásnom dni strávenom v Botanickej záhrade v Košiciach vás všetkých pozývame na jej návštevu a príďte si pozrieť aktuálnu výstavu Motýle 2023.

    • Družstvá mladých zdravotníkov - súťaž
     • Družstvá mladých zdravotníkov - súťaž

      5. 6. 2023

      Družstvá mladých zdravotníkov - DMZ I (2.-5.roč.)  a DMZ II (6.-9.roč.) sa spolu s pani učiteľkou Bačišinovou zúčastnili celomestskej súťaže v poskytovaní prvej pomoci na Gymnáziu Park mládeže v Košiciach.  Družstvá nastúpili v zložení – DMZ I : F. Doboš – kapitán, 5.B, A. Lesayová, E. Mižurová a L. Prevužňák – všetci 4.A, P. Ivančo – 3.A  ... DMZ II – E.Merganičová –  kapitán, 7.B, J.Lessay, S. Bujílek, O.Miga – všetci 7.A a P. Benediková – 5.B. Súťažiaci postupne absolvovali niekoľko stanovíšť: testy z histórie ČK, darcovstva krvi a z vedomostí o poskytovaní prvej pomoci, ďalej nasledovalo praktické poskytovanie prvej pomoci.  Mladší zdravotníci si najprv overili praktické zručnosti pri srdcovo – pľúcnom oživovaní aj s použitím prístroja AED a na ďalšom stanovišti ošetrili raneného po páde z kolobežky. Starší zdravotníci po oživovaní  pomáhali ošetriť viacerých zranených po autonehode.  Hoci nám medailové priečky unikli o vlások – DMZ I sa umiestnili na 4. mieste a DMZ II na 5. mieste, všetci sme si užili pekný deň plný zážitkov. Získané vedomosti a zručnosti o poskytovaní prvej pomoci sú pre nás cennou výbavou do ďalšieho života. 

     • Didaktické hry v 1.A prakticky

      1. 6. 2023

      Praktickej časti ÚC predbiehala teoretická časť, ktorej cieľom bolo poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky a formovať ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia, tiež zdravia a života iných ľudí. Miestom, kde sa uskutočnili didaktické hry bol krásny park v Kulturparku. Žiaci si cestou osvojovali mnoho z dopravnej výchovy, ako sa správať na verejnosti, či orientovať sa v okolí. Následne už v parku si zopakovali, čo všetko má obsahovať domáca lekárnička, ako ošetriť drobné poranenia, ako privolať prvú pomoc. Zbieraním kartičiek, ktoré boli umiestnené voľne v priestore a následne ich žiaci usporiadali podľa pokynu zistili, že ČERVENÝ KRÍŽ = POMOC VŠETKÝM ĽUĎOM. Účelové cvičenie splnilo svoj cieľ a žiaci sa spokojní a obohatení novými poznatkami vrátili späť do školy

    • Prírodoveda v Sosne so 4.A
     • Prírodoveda v Sosne so 4.A

      1. 6. 2023

      Nevedeli sme sa dočkať dňa, kedy strávime opäť deň v Ekocentre Sosna. Bol pre nás naozaj pestrý, obohacujúci, zábavný a plný nezabudnuteľných zážitkov. Okrem návštevy hobitieho domčeka sme si vlastnoručne vyrobili oštepy a vyskúšali sme si, že naši predkovia to vôbec nemali ľahké. Spoznávali, ochutnávali a ovoniavali sme bylinky, ktorých bola plná záhrada. Neskôr sme si z nich odtrhli, nasekali a zapracovali sme ich do voňavého cesta, z ktorého sme vytvorili hadov. Upečený had chutil prekvapivo vynikajúco J. Aby bola záhrada v Sosne pestrejšia, vytvorili sme z hlinenej hmoty škriatkov, ktorí skrášlili záhradu a usmievali sa tak na ryby, žubrienky, mravcov a ostatné živočíchy, ktoré tam žijú. Mali sme ich možnosť pozorovať pri jazierku cez lupu vo vode, ochutnať kyselinu mravčiu a aj prejsť naboso prekážkovou cestičkou po kameňoch. Takmer všetci otužilci okúsili zázračnú moc studenej vody v jazierku, i lozenie po stromoch. Tí výtvarne nadaní si mohli vyskúšať nakresliť portrét vlastnoručne vyrobeným uhlíkom.

    • Deň mlieka s RAJO v ŠKD
     • Deň mlieka s RAJO v ŠKD

      1. 6. 2023

      16. máj je Medzinárodným dňom mlieka. V spolupráci so spoločnosťou Rajo, ktorá zabezpečuje Brejky automaty na slovenských školách, a aj na tej našej, sme vo všetkých oddeleniach ŠKD v rámci našej školy uskutočnili aktivity , ktoré nám tento deň pripomenuli. V každom oddelení prebehla krásna, aj keď trošku náročná prezentácia o firme Rajo, o ich činnosti a produktoch. Ale zvládli sme to všetci. Následne prebehol kvíz na interaktívnej tabuli s vyhodnotením, ktorý sa deťom veľmi páčil. A napokon pani vychovávateľky pripravili aktivity pre svoje deti, pri ktorých sa všetci veľmi zabavili a aj niečo naučili. Úspech malo hlavne dojenie kravičky Maliny takmer vo všetkých oddeleniach , vedomostná aktivita “Čo tam chýba?”, tvorivé dielne “Tkanie kravičky” a “Stajňa tanierových kraviek”, príprava syrovej nátierky a naplnenie hladných brušiek mliečnym výrobkom a nechýbala ani ochutnávka Brejky nápojov. Deň mlieka bol ozaj mliečny, poučný, tvorivý , ale hlavne zábavný . Bolo to jedno skvelé popoludnie a spoločnosti RAJO za prínos tiež ďakujeme. 

     • 1. miesto v okresnom kole v atletike je naše!

      24. 5. 2023

      Že máme šikovných žiakov dokazujú aj naše úspechy. Jedným z ďalších je 1. miesto v okresnom kole v atletike.  Našu školu reprezentovali vo viacerých disciplínach. Dávid Komjati získal dve 1. miesta (skok do výšky a skok do diaľky), Ivan Dvorový získal 2. miesto (hod vortexom), Marek Čulka získal 5. miesto (šprint na 60 m) a Dominik Matys získal 5. miesto (beh na 800 m). V štafete skončili žiaci na 4. mieste. Spoločnými silami nazbierali body a umiestnili sa celkovo na 1. mieste! Vybojovali si tak postup na krajské kolo! Ďakujem za úspešnú reprezentáciu a blahoželáme.

    • Workshop s Aj TY v IT a inteligentné zavlažovanie
     • Workshop s Aj TY v IT a inteligentné zavlažovanie

      24. 5. 2023

      V pondelok sa v našej škole uskutočnil workshop programovania s názvom „Inteligentné zavlažovanie“, ktoré sa realizovalo v spolupráci s organizáciou Aj TY v IT.  Žiaci pracovali pod vedením lektorky a vyskúšali si prácu s BBC micro:bitom a Smart home sadou. BBC micro:bit je malý, programovateľný mikropočítač, ktorý slúži na edukáciu v oblasti programovania. Počas workshopu sa naučili naprogramovať merač vlhkosti a postupne riešenie zmeniť na „smart riešenie“ využitím senzorov. Piatačkám a siedmačkám sa workshop veľmi páčil, aktívne pracovali, využívali znalosti, ktoré získali na hodinách informatiky.

      Tešíme sa na ich ďalšie výtvory a veríme, že nadobudnuté užitočné vedomosti im umožnia lepšie uplatnenie v živote, pomôžu v rozhodovaní sa, či programovanie nie je práve tou cestou, po ktorej by sa chceli v budúcnosti uberať.

     • Okresné kolo žiačok vo vybíjanej

      24. 5. 2023

      Pondelk sa niesoll v športovom duchu. Naše žiačky sa zúčastnili okresného turnaja žiačok vo vybíjanej v zastúpení šiestich škôl. Z trojčlennej skupiny sa nám bohužiaľ nepodarilo postúpiť, v ktorej sme obdŕžali porážku proti rovesníčkam so ZŠ Bukovecká, no podarilo sa nám uspieť proti neskorším víťazkám turnaja so ZŠ Družicová. Za vzornú reprezentáciu školy vybraným žiačkam ďakujeme.

     • 4.B na návšteve v Ekocentre SOSNA

      21. 5. 2023

      Štvrtáci zo 4.B sa spolu so svojou vychovávateľkou Gabikou a triednou pani učiteľkou Silviou vybrali do Ekocentra SOSNA v Družstevnej pri Hornáde. Aj keď im počasie veľmi neprialo a od rána pršalo, predsa sa na chvíľku počasie umúdrilo a deti si to mohli užiť aj na dvore. Najprv sa rozprávali o živote vtáčikov, hrali rôzne hry. Neskôr navštívili Hobití dom, v ktorom sa im veľmi páčilo, pozorovali chrobáčiky, pavúky aj slimáky. A nakoniec sa rozprávali aj o živote v jazierku, ktoré majú priamo na dvore. Niektorí si domov pre svojich blízkych zakúpili aj ručne vyrobené drobnosti ako náušnice, voňavé vankúšiky, magnetky.... Ďakujeme pani Mariannke za krásne poobedie prežité v Ekocentre SOSNA.