• Akcie školy

     • Mother´s Day, 8 May

      8. 5. 2022

      Aj na hodinách angličtiny sme mysleli na mamky. Vyrábali sme pre vás pohľadnice priamo zo srdca, ktoré vám priniesli vaši drobci a učili sme sa pesničku I love you Mommy. Posielame trochu lásky pesničkou.

      I love my mommy,

      yes, I do.

      Here´s a kiss and a hug for you.

      Thank you mommy for all you do.

      Happy Mother´s Day!

      I love you!

     • Googolienka a 7 hoaxov

      5. 5. 2022

      Minulý týždeň žiakov 1. stupňa navštívila Googlienka a 7 hoaxov.  Kým naša Googolienka spala, žiaci sa oboznámili s hoaxami, zistili, ako vyzerajú a ako ich odlíšiť. Vyskúšali si to cez rôzne aktivity aj interaktívne, aj klasické. Vylúštili osemsmerovku, odhalili obrázok, pokúsili sa rozlíšiť pravdu a lož a sami svojimi skúsenosťami a názormi prispeli k divadielku. 
      Interaktívne predstavenie si pre žiakov pripravila rovesnícka skupina žiakov 7. ročníka v rámci grantového programu e-školy Nadácie Orange. Predstavenie pobavilo a najmä niečo poučilo, čo bolo cieľom tohto interaktívneho predstavenia. 

      „Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnému príspevku z grantového programu e-Školy pre budúcnosť 2021/2022 Nadácie Orange.“  

      ​​​​​​​eduresized_logo_orange.jpg​​​​​​​

    • Farebný chodník - naše dielo
     • Farebný chodník - naše dielo

      5. 5. 2022

      Začiatok mája sa v našom meste vždy oslavuje. Dni Košíc má každý rád, lebo vtedy mesto rozkvitne nielen púčikmi kvetov. A včera sme k tomu prispeli aj my, žiaci 1.A, 2. A, 2.B a 3.A. Po prvej hodine sme sa vybrali von, aby sme vyzdobili kresbami kus chodníka na pešej zóne.  Deti svojimi kresbami skrášľovali chodník na tému „Žlto-modré Košice“. S úsmevom na tvári a s láskou v očiach usilovne kreslili farebnými kriedami svoje rodné mesto. Práca nám šla od ruky a za hodinku sme dielko dokončili. Strategické miesto priamo pred Aidou predurčilo ďalší program. Za odmenu sme si dopriali  zmrzlinu. Prijatý cukor sme spálili dlhou prechádzkou po krásnom centre Košíc. 

      Tešíme sa, že si naše umenie prezrelo už veľa ľudí. Určite sa pri tom usmievali. Choďte aj vy.

    • Obhliadnutie sa za Dňom Zeme
     • Obhliadnutie sa za Dňom Zeme

      5. 5. 2022

      Jeden deň predposledného aprílového týždňa patril sviatku Deň Zeme. Na tento deň sme sa pripravovali niekoľko dní vopre a ako škola sme mu venovali nielen deň jeho sviatku, ale tri dni.  

      Počas tých troch dní žiaci na vyučovaní okúsili rôzne aktivity spojené s týmto sviatkom.  Začali sme farebnými dňami Zeme, kedy sme sa obliekali vždy do inej farby. Potom žiaci vyrábali listové leporelo, následne sa žiaci 3.A zmenili na šperkárkov a vyrábali prívesky Zeme a skúmali život našej lipy v záhrade, jej rozmery, živočíchy v jej okolí. 3.B navštívila knižnicu, kde sa na besede dozvedeli o Strome, ktorý dáva.  Žaic v ŠKD sa zmenili na malých vševedkov v záhrade, kde si formou hry vyskúšali vyrobiť plagát  a čelenky ku Dňu Zeme, vybrali sa po stopách medveďa, pozreli si rozprávku o recyklovaní z Mestečka Odpadkova. Žiaci 4.A navštívili HERIFARMU, kde spoznali a obdivovali rôzne zvieratká. 6.A spoznávala maskovanie v prírode - mimikri a 8.B si vyskúšala rolovú hru Prales uväznený v sieti. Rovnako aj na hodinách anglického jazyka oslávili rôznymi činnosťami Earh Day.

    • Noc s Andersenom
     • Noc s Andersenom

      5. 5. 2022

      Aj napriek tomu, že od Noci s Andersenom uplynul už nejaký ten čas, vráťme sa k nej aspoň v spomienkach.

      Po dvojročnej prestávke sa nám konečne podarilo zorganizovať Noc s Andersenom, ktorá podľa časopisu Gemko patrí medzi najobľúbenejšie akcie školy. Aj keď sme v škole tento rok ešte nespali, veríme, že ďalšie roky to bude inak.

      Tohtoročná noc s Andersenom sa niesla v duchu J.A. Komenského, K. Maya, H. CH. Andersena a jeho Cisárových nových šiat, Prišla aj Pipi dlhá pančucha. Deti zažili krásne popoludnie plné rôznych aktivít. Prechádzali indiánsky chodník, podliezali prekážky, snažili sa trafiť na terč, vyrábali cisárovi nové šaty, ktoré potom mali možnosť predviesť na módnej prehliadke, vyrábali penidlá, chodili v topánkach Pipi a mnoho iných aktivít.  Medzi najobľúbenejšie patrí baterková hra a samozrejme vankúšová bitka.  

      Na II. stupni najviac bodov v jednotlivých aktivitách získala 7.B. hneď za nimi sa umiestnili žiaci 9. ročníka a za nimi žiaci 5.A. Všetkým blahoželáme a musíme skonštatovať, že aj ostatné triedy si počíňali výborne a najmä, zabavili sme sa. 

      Veríme, že si túto noc deti užili, oprášia spomienky a spomenú si na ňu a už teraz sa môžeme tešiť na budúci rok a veríme, že už so spacákmi. 

      Spracovať vyše 1100 fotografií z akcie si vyžiadalo svoj čas, ale veríme, že čakať sa oplatilo. Veď usúďte sami.

     • Strom nádeje - Deň matiek

      3. 5. 2022

      Vážení rodičia, milí žiaci,
      vstúpili sme do mesiaca máj a už túto nedeľu nás čaká krásny sviatok všetkých mamičiek, Deň matiek.
      Práve s týmto sviatkom bude súvisieť aj predposledná aktivita v rámci projektu Strom nádeje, ktorým sa snažíme pomôcť tým najzraniteľnejším – deťom. Deťom, ktoré so svojimi mamičkami prežívajú náročné chvíle, pretože stratili to najcennejšie – zdravie. Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.
      Preto vás pozývame od zajtra, 4. 5. 2022, k nášmu Stromu nádeje, ktorý tento raz zakvitol pozdravmi vyrobenými našimi žiakmi. Za dobrovoľný príspevok si môžete vybrať ten, ktorý sa vám najviac páči a ktorý v nedeľu darujete svojej mamičke. Všetky vaše príspevky budú venované nadácii Dobrý anjel a následne rodinám, ktoré potrebujú každú pomoc, aby zvládli náročné chvíle.
      Tešíme sa na Vás už zajtra, 4. mája 2022 o 7.30.
      Za vašu láskavosť ďakujeme.

     • TESTOVANIE 5 - oznam

      24. 4. 2022

      Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením (okrem žiakov s mentálnym postihnutím) pod názvom Testovanie 5-2022 sa uskutoční

      18. mája 2022 (streda)

      z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra. 


      Viac informácii sa dozviete tu: TESTOVANIE_5_-_oznam.pdf​​​​​​​

    • 28. apríl - Deň narcisov
     • 28. apríl - Deň narcisov

      1. 5. 2022

      Na Slovensku je veľa zbierok, ktoré každý rok pomôžu ľuďom v ťažkej životnej situácii. Pre ľudí s rakovinou je však zbierka narcisov tá najvzácnejšia. Preto sa aj naša škola pravidelne zapája do tejto zbierky a spolupracuje s Ligou proti rakovine. V tomto roku sme na Deň narcisov 28. apríla prispeli sumou  342,79 €.

      Všetkým, ktorí na to nezabudli ĎAKUJEME. 

     • Deň Zeme v ŠKD

      2. 5. 2022

      Aj napriek tomu, že už tu máme máj, lásky čas, svoju lásku radi prejavujeme aj našej planéte Zem. Pred pár dňami sme si všetci tento sviatok pripomenuli. Výnimkou neboli ani naši prvostupniari v školskom klube detí.  Pripojili sa k aktivitám školy a zorganizovali veľkú akciu v školskej záhrade, kde si deti urobili symbolické čelenky s planétou ZEM a prebehli aktivity na jednotlivých stanovištiach, ktoré pre ne pani vychovávateľky pripravil. Nechýbala šifrovačka, zámenka, spoznávanie stromov, počúvanie zvukov, pozorovanie prírody, separovanie odpadu či hľadanie jednotlivých prírodnín. Úlohy boli náročné i zábavné, no a deti mali čo robiť, aby získali daný počet pečiatok a následný vzácny diplom za zachránenú (snáď) planétu Zem a  aj malú sladkú odmenu. Veľa sme sa naučili a aj riadne zabavili…ĎAKUJEME…deti z ŠKD

     • 4.A na farme

      24. 4. 2022

      V piatok, 22.4.2022, sa žiaci 4. A vybrali na exkurziu. Ich cieľom bola malá farma na Heringeši. Privítal ich ujo farmár, ktorý im ukázal všetky zvieratká, ktoré chovajú - ovce, kozy, zajace, husi. Deti si ich mohli pohladkať, nakŕmiť, dozvedeli sa veľa zaujímavého. Nakoniec si zasúťažili, získané vedomosti si overili v krátkom kvíze. Každý získal diplom a malú odmenu - pero. Bol to nádherný deň plný krásnych zážitkov.

     • Cesta do budúcnosti

      24. 4. 2022

      Členovia nášho školského parlamentu sa zapojili do akcie s názvom "Dvere do budúcnosti", ktorú organizuje Centrum voľného času na Orgovánovej 5. Je zameraná na rozpohybovanie činnosti školských parlamentov. Na školu nám doniesli dvere, ktoré členovia nášho školského parlamentu spoločne namaľovali na tému Dvere do budúcnosti. Dielo sa rodilo opatrne, od prvých nesmelých ceruzkových náčrtov, cez prvé ťahy štetcom až po úplné pretavenie ich predstáv o budúcnosti našej školy, ako aj planéty do jasných kontúr. Dielo je na svete a vydarilo sa, čo myslite? Srdečne vás teda pozývame na slávnostné otvorenie Outdoor galérie, ktoré sa uskutoční 25.4.2022 o 15:00 na schodoch pred vchodom do Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 48A, kde budú tieto dvere vystavované. Srdečná vďaka umelcom, klobúk dole.

     • Deň Zeme v 3.A

      24. 4. 2022

      Sviatok našej planéty sa my, žiaci 3.A, rozhodli osláviť tvorivou činnosťou, ktorej výsledkom bolo malé šperkárske dielo vyrobené úplne od počiatku vlastnými rukami.  Zdalo sa nám prirodzené použiť iba prírodné suroviny: hladkú múku, soľ a vodu.  

      Cesto sme usilovne všetci hnietli, vaľkali a vykrajovali zárodky krásneho prívesku. Po upečení v rúre sme pokračovali s farbením - najprv podklad, potom samotná výzdoba. Šnúrka a korálky boli už len čerešničkou na torte. Naša krásna, čistá Zem. Čo poviete? Však sme veľmi šikovní?

    • Farebný týždeň Zeme
     • Farebný týždeň Zeme

      22. 4. 2022

      22. apríl je už roky vyhlásený ako Deň Zeme. Motto roku 2022 znie – Investujme do našej planéty! Ako môžeme investovať do našej planéty? Jednoducho, stačí trošku zmeniť náš bežný život. Napríklad obmedziť používanie plastov, šetriť vodou a energiami, kupovať lokálne potraviny či zapojiť sa do dobrovoľníckych činností. 

      Okrem týchto jednoduchých zmien sme sa rozhodli vyjadriť aj spolupatričnosť a tradične si tento sviatok pripomenúť nie iba jedným dňom, ale rovno celým týždňom. Tohto roku nám to trošku "pokazili" veľkonočné prázdniny, ale aspoň počas troch dní sme sa obliekli do farieb Zeme. ...pretože každý deň môže byť Dňom Zeme! 

     • Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín

      22. 4. 2022

      Hneď po veľkonočných prázdninách sa naši šiesti žiaci namiesto do školy vybrali na Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín. Konkurencia bola, ako každý rok, veľká. Naši najmenší, Sofia Mardžejová a Jakub Spišiak, získali čestné umiestnenie.  Všetkým ďakujeme a držíme palce v iných súťažiach.

     • 2.A o Červenej čiapočke

      22. 4. 2022

      V knižnici Lit Park si naši žiaci z 2.A s radosťou vypožičiavajú knihy na čítanie. Ale okrem toho sa veľmi tešia aj na pravidelné stretnutia s pani knihovníčkami. Tie im totiž stále pripravia zaujímavú besedu. Dnes sa veľa dozvedeli a zopakovali si čo - to o rozprávkach: aký majú začiatok a koniec, ktoré sú najznámejšie rozprávkové postavy, aké čarovné predmety z rozprávok si deti pamätajú... No najviac ich zaujala rozprávka Červená čiapočka. Pani knihovníčka im ju prečítala a vyzvala deti, aby si ju skúsili aj zahrať. A neverili by ste, naši druháci sú super herci! Rozprávku o Červenej čiapočke zahrali na výbornú. Na záver si ešte zopakovali dej rozprávky podľa obrázkovej osnovy a plní zážitkov s novými vypožičanými knihami na čítanie sa vrátili do školy. Dovidenia o mesiac, knižnica! 

    • Návšteva sokoliarov
     • Návšteva sokoliarov

      22. 4. 2022

      Jedno aprílové dopoludnie nás  pri príležitosti  Svetového dňa vtákov v školskej záhrade navštívila sokoliarska skupina HORUS. Ako prvá nás pozdravila sova - plamienka driemavá Eilyn.  Mohli sme si ju aj pohladkať, aby sme zistili,  aké jemné perie sovy majú. Predviedol sa nám aj najmenší kuvik Artuš, ako má rád rôzne maškrty od svojho chovateľa. Prelety okolo stromov a ponad naše hlavy nám ukázali ďalšie druhy denných dravcov a to najväčší kondor moriakovitý Odin, ktorému vonia to, čo nám smrdí a naopak, sokol rároh Swen, aj kríženec sokola rároha a sokola sťahovavého Džimi. Dozvedeli sme sa, že medzi najinteligentnejšie vtáky patria krkavce ako Zoe, dokonca zvládnu naučiť sa aj zopár slov. Niekoľko našich odvážlivcov si mohlo vyskúšať sokoliarstvo v priamom prenose.  Skúšali privolať na špeciálnu rukavicu s maškrtou myšiaka štvorfarebného Zuriho a naozaj sa im to aj podarilo. Bolo to  dopoludnie plné zážitkov a krásnych operencov. Ďakujeme za návštevu.

    • Workshop AJ TY V IT s piatačkami a micro:bitmi
     • Workshop AJ TY V IT s piatačkami a micro:bitmi

      20. 4. 2022

      V spolupráci s organizáciou AJ TY V IT sa v priebehu minulého týždňa uskutočnil workshop pre žiačky 5. ročníka s názvom Veľkonočná pohľadnica. Obsah workshopu zahŕňal úvod do micro:bitového programovania a vytvorenie blikajúcej veľkonočnej pohľadnice. Žiaci využívali LED diódy, krokosvorky, vodivé lepiace pásky, batérie a samozrejme micro:bit, ktorý ovládali tlačidlami. Nezabudli zobrazovať animácie na displeji pri snímaní ovládané gyroskopom a akcelerometrom.